Katı, Sıvı ve Gaz Yakıtlı Sıcak Su Kazanı

Katı, Sıvı ve Gaz Yakıtlı Sıcak Su Kazanı

Girilmedi

KATI SIVI VE GAZ YAKITLI SICAKSU KALORİFER KAZANI  ( TS 497 – TS EN 303 – 1 - TS EN 303 – 3 - TS EN 303 – 5 - 97/23/AT – 92/42/AT – 90/396/AT ) Katı yakıtlı kalorifer kazanları türbülatörsüz, 3 geçişli tam ve yarım silindirik yapıdadır. Yanma için gerekli yakma havası cebri olarak fanla sağlanır. Verimleri yüksek, yakıt sarfiyatı düşüktür. Tam silindirik modeller ufak değişikliklerle sıvı ve gaz yakıta tam uyumlu hale geti...

Ürün Kodu: 1569
Ürün Fiyat: Girilmedi
İnceleme: 3611 Kişi Ürünü İnceledi

Katı, Sıvı ve Gaz Yakıtlı Sıcak Su Kazanı

KATI SIVI VE GAZ YAKITLI SICAKSU KALORİFER KAZANI 
( TS 497 – TS EN 303 – 1 - TS EN 303 – 3 - TS EN 303 – 5 - 97/23/AT – 92/42/AT – 90/396/AT )

Katı yakıtlı kalorifer kazanları türbülatörsüz, 3 geçişli tam ve yarım silindirik yapıdadır. Yanma için gerekli yakma havası cebri olarak fanla sağlanır. Verimleri yüksek, yakıt sarfiyatı düşüktür. Tam silindirik modeller ufak değişikliklerle sıvı ve gaz yakıta tam uyumlu hale getirilir. %94 ısı verimine sahip kazanlarımız düşük baca emisyonlarıyla tam bir çevre dostudur.

İmalatlarımız yerinde montaj yapılabildiğinden Kaskad ve dökme dilim sistemlere göre %60 daha ucuza mal olmakta hem ilk kurulum maliyetleri olarak hem de kullanım maliyetleri olarak çok uygundur.

İmalatlarımız Ülkemizde ve Avrupa da kullanılan tüm standartlara haiz üretilmekte ve 2 (iki) yıl imalat hatalarına karşı güvencemiz altındadır. Kömürlü kazan fiyatları - Doğalgazlı kazan fiyatları ve hertürlü teknik destek için taner.kaya@hotmail.com adresine mail atmanız size ulaşmamız için yeterli olacaktır.

KALORİFER KAZANLARIMIZIN ÖZELLİKLERİ

Tanım : Üç Geçişli,İki Geçişli,Karşı Basınçlı Çelik Kalorifer Kazanı

Tip : Silindirik , Yarım Silindirik

Kapasite : 5m² - 150m²

Çap : 1300 mm ile 3100 mm arası

Malzeme : P235GH . 6337 -6341 E.D.Ç

Yakıt Cinsi : Katı, Sıvı, Gaz

Duman Boruları : DIN 2448 normuna uygun St 35.8

Özellik : Galvaniz Kaplı

İzolasyon : 80 kg/m² 10 cm kalınlığında taşyünü üzeri galvaniz sac kaplı

Garanti : 2 yıl

Üç tip sıcak su kazanı imal edilmektedir.

• Skoç Tip Sıcak Su Kazanları

• Karşı Basınçlı Sıcak Su Kazanları

• Kızgın Su Kazanları

Yeni yönetmelik gereği, merkezi sistem zorunluluğu getirilmiş olup, firmamız tarafından merkezi sistem kazan imalatları devam etmektedir.

Alev duman borulu, yüksek verimli tam silindirik kazanlardır. Skoç tip sıcak su kazanları büyük su hacimleri ile yüksek ısıl ihtiyacı olan sistemlerde kullanıma uygundur.

Tüm projeler ve imalatlar TSE, TRD, DIN EN normlarına uygun olarak yapılmaktadır.

KONSTRÜKSİYON

Basınca dayanıklı düz veya bombeli aynası ve gövdesi.

Gaz geçişlerinin optimum ölçülendirilmesi.

Küçük su hacmi.

Su soğutmalı cehennemlik.

Düz veya morrison tipi külhan

MALZEME

Kazan gövde,ayna,külhan ve cehennemlik sacları DIN EN 10028, 1-2 'e uygun olarak yeterli kalınlıkta HI,HII,17 Mn 4 ve 19 Mn 6 'dır. Kazan boruları DIN 17175'e uygundur.

Ayrıntılı bilgi için lütfen firmamıza arayınız.

 

Alev Borulu Kazanlar

Yakıtın yanmasıyla oluşan kızgın gazlar, borular içinden geçer ve buharlaştırılacak su borularının dışında bulunursa böyle kazanlara ALEV BORULU KAZANLAR denir.

Kazanın 2/3 ü su, 1/3 ü ise buhar hacmi olarak düzenlenmiştir.

Su hacminin büyük oluşu nedeniyle önemli miktarda suyu depo ederler.

 

Su seviyesindeki değişim, su kapasitesinin büyük oluşu nedeniyle çok dikkatli bir denetim gerektirmez.

Yakıtların yakıldığı külhan veya ocağın bir tarafı dışında tümü suyla çevrili olması nedeniyle ısı kayıpları az ve kazan verimi yüksek olur.

Damıtık yada saf suya gereksinim göstermezler ve içilebilen her türlü suyla çalıştırılabilirler.

Isıtma yüzeyleri küçük en fazla 250 m2   dolaylarında ve saatte ürettikleri buhar miktarı 7,5 ton civarındadır. Isıtma yüzeyi ocakla baca arasında akan gazların içinde temas ettiği yüzeylerdir.

Buhar tutma süreleri çok uzundur. (10 ila 20 saat) Buhar tutma süresi : kazana su alınıp fayrap edildikten sonra, işletme basıncında buhar elde edilinceye kadar geçen süre.

Ürettikleri buharın basınç ve sıcaklığı düşüktür. Bu basınç maksimum 20 bardır.

Aşağıdaki şekilde alev borulu kazan ve kısımları gösterilmiştir:

 

Çalışma prensibi :

  Katı veya sıvı yakıtlar külhan yada ocak adı verilen bölümde yakılır. Oluşan kızgın gazlar yanmamış karbon partikülleri ile beraber cehennemlik veya yanma odasına gelirler. Burada karbon parçacıkları da yanar.

Bu bakımdan cehennemlik külhandan sonra kazanın en sıcak yeridir.

Külhan ve cehennemlik etrafı tamamen suyla çevrilidir.

Isısını suya veren gazlar alev ve payanda borularından geçerek duman sandığına gelirler.

Daha sonra baca yoluyla atmosfere atılırlar.

Alev Borulu Kazan Bölümleri

Kazan zarfı ve aynaları

Külhanlar: Kazanda yakıtın yakıldığı kısımdır. Bir taraftan kazanın ön aynasına ve diğer taraftan da cehennemliğe bağlanmaktadır. Dökme demirden yapılmış külhan çerçevesinde külhana hava verilmesini sağlayan hava klapeleri bulunur. Külhan duvarının yüksekliği, külhan çapının 2/3 ü kadar olup, ateşe dayanıklı tuğlalardan örülmüştür. Çerçeve üzerinde ayrıca börner veya brülör de bulunur. Skoç kazanlarında genel olarak kıvrık saçlar kullanılmaktadır. Korugeyt külhan denilen bu tür külhanların yararları şunlardır.

Yüksek ısı nedeniyle genişleyen külhan saçı kazan devreden çıkarılıp soğutulduğunda büzüşür. Kıvrık saçtan yapıldığından dolayı külhanın bağlantı elemanları bundan etkilenmez yani kazan ön aynası ve cehennemlik tarafından su kaçırması tehlikesi ortadan kalkar.

 Aynı çaptaki düz saça göre kıvrık saçın ısıtma yüzeyi daha geniştir dolayısıyla 1m2 ısıtma yüzeyini 1 saatte kg türünden oluşturduğu buhar miktarı daha fazladır.

Su içinde bulunan sülfat ve karbonat tuzlarından dolayı kışır adı verilen yalıtkan katman külhanların su tarafını kaplayarak çökmelere neden olur. Düz saçtan yapılan külhanlarda bu olasılık daha fazladır. Kıvrık saçtan yapılmış külhanlarda genişleme büzüşme olayı sırasında kışır katmanı kırılır.

Cehennemlikler : Kazanın en sıcak yerlerinden birisi olduğu için yanmamış karbon artıkları burada yanar. Ayrı cehennemlik kullanılan kazanlarda bunları birbirine bağlıyacak masura veya steyboltlar kullanılır. Masuralar cehennemlik arka aynalarını iç basınca karşı koruyan ve onu kazan arka aynasına bağlayan içi dolu, ucuna dikiş çekilmiş metal çubuklardır. Cehennemlik tavanlarınında iç basınca karşı takviye edilmeleri gerekir. Bunun için Girderstey veya Köprü Payanda adları verilen elemanlar kullanılır.

               Su seviyesi, cehennemlik tavanından 100-150mm kadar daha üstündedir. Böylece cehennemlik tavanı içindeki ısıdan etkilenmez. Besleme pompası arızalanırda su seviyesi düşerse sürekli olarak buhar çekileceğinden cehennemlik tavanı tavlanır ve çöker. Bunun sonucu olarak yüksek basınçtaki buhar cehennemlik yolu ile külhana ve oradan da kazan önüne geçerek can ve mal kaybına neden olur. Bu nedenle cehennemlik tavanında içinde     200-230 derecede eriyen kalay yada katmiyum bulunan ve suya en az 25mm girecek şekilde yerleştirilmiş, sürekli su içinde duran sigorta tapaları bulunur. Böylece sigorta tapasından geçerken buhar ses çıkaracağından alarm görevi görür.

Alev ve Payanda Boruları:  Alev boruları cehennemlik ön aynası ile kazan ön aynasının arasına yerleştirilmiş ve içinden geçen gazın ısısını etrafındaki suya aktarmaktadır. Payanda boruları ise iç basınca karşı cehennemlik ve kazan ön aynalarının dayanıklılığını arttırmak için kullanılırlar. Bunların et kalınlıkları alev borularınınkinden daha fazladır. Ama dış çapları aynıdır. Payanda boruları aynalara vira edilerek geçirilir ve ağızları makineto ile şişirilerek sızdırmazlık sağlanır.

Payanda ve Steyler: Alev borulu kazanların ön ve arka aynalarını birbirine sıkıca bağlayarak iç basınca karşı dayanıklılığı arttıran içi dolu ve uçları klavuzlu uzun çelik boruara denir. Payandalar kazanın buhar bölgesinde bulunurlar.

Duman Sandığı : Alev ve payanda borularının ağızları duman sandığı adı verilen menteşeli Kamin kapakları ile denetlenen bölüme açılır. Kazan borularının tapalanması, değiştirilmesi ve iç temizliklerinin yapılmasına olanak sağladığından önemli bir bölümdür. Buradaki sıcaklık 300-400 derece dolayındadır. Yanmanın denetimi için, yanma gazlarındaki CO2 miktarını saptayan CO2 kayıt ediciler buraya monte edilir.

Apteyk veya Baca yolu : Bu kısım daha çok hava ısıtıcısı ve besleme suyu ısıtıcısı gibi eşanjörlerin yerleştirildiği bölümdür. Baca yolu üzerinde açılıp kapatılabilen ve gaz akışını kontrol eden damper adı verilen kapaklar yarleştirilir.

 

Baca : Bacayı terk eden gazların sıcaklığı yaklaşık olarak 200 ila 250 derecedir. Ocaktaki gaz sıcaklığı ile bacadaki sıcaklık arasındaki fark ne kadar büyürse kazanın verimi de o derece büyür. Çiğleşme noktası gazlar içindeki su buharının yoğuştuğu sıcaklıktır. Oluşan su kükürt dioksit ile birleşerek sülfüroz asidi oluşturur. Bu asit baca yolundaki ısıtıcı borularının aşınarak delinmesine yol açar. Bu bakımdan baca gazlarının sıcaklıkları yukarıda verilen değerden düşük olmamalıdır.