Buhar Kazanı Tamir Bakım ve Servisi

Buhar Kazanı Tamir Bakım imalat ve Boru Değişimi

KALORİFER KAZANI BORU TAMİRİ ( BORU DEĞİŞİMİ )

Borulu tip çelik kalorifer kazanlarında kullanım şartları ve kullanılan malzemeye de bağlı olarak Kalorifer Kazanı Alev ve Duman boruları zamanla yıpranarak delinmeler ve su kaçakları oluşmaya başlar, kullanıma da bağlı olarak genelde bu delinme süresi 7 – 10 yıl arasında gerçekleşir.
Bu şekilde boruları delinen kazanlar boru yenilenmesi ( boru değişimi ) yapılarak 7 – 10 yıl arasında sorunsuz kullanılabilir.
Bu durumda olan kazanlara kazan imalat şekillerine göre veya kazanın genel durumuna göre birkaç seçenekte tamir uygulanabilir.

1 – KAZAN BORU KÖRLEMESİ
Kazanınızın gövde ömrünün tamamlandığı ve yeni bir kazan alımının zaruri olduğu durumlarda kazanın ilgili soğuk mevsimi atlatması amacıyla delinen borunun körlenerek yaza kadar idare etmesi sağlanır.
Ancak bu şekilde yapılan tamirler geçici ve kazan kapasitesini düşüren onarımlar olduğundan toplam kazan borusunun % 5 ini geçmeyen tamirlerde uygulanır.

2 – KAZAN BORUSU YENİLEMESİ ( BORU DEĞİŞİMİ )
Kazan dairenizde bulunan kazanın borularının tamamının değiştirilmesinde bir sakınca olmadığı durumlarda yani mevcut kazan gövdenizin minimum 7 – 10 yıl daha sorunsuz gideceği durumlarda eski kazan borularının demontajı yapılarak yerine ürünle ilgili Standartların izin verdiği kazan borusu olarak imal edilen Dikişli ve Dikişsiz kazan boruları kullanarak yenileme yapılmasıdır.
Bu tür değişim işlemleri mutlaka üretici tecrübesi olan basınçlı kapların kaynağında çalışmış personel tarafından yapılmalıdır.
Eski boruların demontajı mevcut kazan aynasına zarar vermeden çıkartılmalı ayna temizlenmeli ve yeni borular aynaya montajı yapılmalıdır. Bu montaj 2 yolla yapılmaktadır.
A ) MAKİNATO: Şişirme yöntemiyle montaj olarak da bilinen yöntemdir. Üretiminde şişirme yöntemi kullanılmış kazanlarda mutlaka bu yöntem kullanılmalıdır, bu yöntemle montajı yapılan kazanlar aynaları daha az deforme olacağından kazanınızın ömrü de daha uzun olacaktır.
B) KAYNAK: Mevcut üretiminde boru montaj şekli kaynak olan kazanlarda şişirme yöntemi kullanılamayacağından eski borular ( oksijen – atel – taşlanarak ) yöntemleriyle çıkartılır ayna temizlenerek kaynak ağızları açılır ve borular aynaya kaynatılarak montajı tamamlanır.
3 – DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSULAR
BORU SEÇİMİ: Kullanılacak olan Alev Duman Boruları mutlaka kazan borusu olarak üretilen ve Standartlarda tanımlanan borulardan olmalıdır. Min et kalınlık değeri 3,2 mm ve Tavlı kazan borusu olmalıdır, Uzakdoğu menşeili kazan boruları kullanılmamalı eğer mutlaka kullanılacaksa da akredite bir kuruluşta testleri yapılarak değerler kontrol edilmelidir.
FİRMA SEÇİMİ: Kalorifer kazanınıza tamir yaptıracağınız kişiler mutlaka bu işin imalatında çalışmış ve yapmış olduğu işe garanti verecek kişiler olmalıdır. Bu gün internette Traktör römorku kaynatan kişiler sosyal medya reklamlarıyla tamir yapmakta ve oluşan arızalarda ya da patlamalarda bir daha bulunamamaktadır.
Bu tür işleri yapacak firmalar mutlaka kazan üreticisi olmalıdır, sözleşme imzalamadan mutlaka firma yeterlilik belgelerini veya firma iştigal belgelerini isteyiniz.
Öncelikle arızalı kazanını boruları tespit edilmektedir.

Gerekli ölçümler yapıldıktan sonra TSE li özel kazan boruları kullanılmaktadır.

Borular kazandan oksijen ile kesilerek çıkarılmaktadır.

Kazanın ayna kısmına hiçbir suretle zarar verilmemektedir.

Daha sonra yeni borular kaynak veya şişirme yöntemi ile kazana monte edilmektedir.

Boru yerleştirme işlemi bittikten sonra, kazana su verilerek kazananın su ile basınç testi yapılmaktadır.

Kazandaki Tamir Bakım İşlemlerini Sertifikalı Kazan Kaynak elemanları yapmaktadır.

Tamir Bakım ve Servis hizmetlerinde firmamız İSO 9001 : 2008 Belgesine sahiptir.

Ankara Ostim de bulunan firmamız 17 yıldır Kalorifer Kazanı İmalatı Tamir bakım hizmetleri vermekte ve hertürlü onarım ve bakım için ücretsiz keşif yapmaktadır.

Kazan Boru Değişimi Hizmetimiz 2 Yıl Garantilidir.